O nás

Ruční práce, jako je pletení, vyšívání mi nebyly nikdy cizí a od dětství je mám velmi ráda. Ale to, že bych někdy mohla tkát koberce, to mě nikdy nenapadlo a vlastně jsem po tom ani netoužila, i když jsem s tím přicházela na Oravě u prababičky do kontaktu. Ale vnímala jsem to jen jako součást tradice tohoto kraje. Až v roce 2012, když jsem se jako každý rok chystala na letní dovolenou do Roháčů, jsem dostala radu, že když už tam jedu, mohla bych se po nějakém stavu podívat. No a podívala jsem se.... Nedalo to moc práce, jen jsem se zeptala svých příbuzných. Odpověď zněla tak, že jedny "krosná" jsou na půdě. A darovali mi je se slovy: Vždyť je to v rodině". A tak tkalcovský stav putoval do Litoměřic.  Trochu se na něm podepsal zub času a tak stav ještě ve své cestě pokračoval do Strmilova k panu doktorovi :-) Zdeňku Kubákovi. Tam se mu dostalo skvělé péče a pár nových součástek, navedla se osnova šíře 75 cm, mě se dostalo proškolení, v Litoměřicích se stav zkompletoval a za pár chvil se klubal první hadrový koberec na svět. 

Asi za 2 roky mi jedna dobrá duše darovala stav ještě jeden. Též pochází z Oravy, je ješte starší a tkají se na něm koberce o šíři 60cm. I tento stav prošel podobným ozdravným procesem ve Strmilově a dnes už má za sebou i on hezkou řádku utkaných koberců. 

Oba stavy mám postavené v zadní části mé prodejny s oděvy www.cottonlitomerice.cz a jsem moc ráda, že na nich mohu pracovat i v pracovni (prodejní) době. Takže se dá říct, že jsem měla a mám k ručním pracím kladný vztah. Ale některá poznání, zkušenosti a změny v žebříčku hodnot přicházejí s věkem. A tak i já cítím potřebu návratu k tradicím a jednou z těchto cest je i práce s přírodními materiály a jejich zpracování právě tkaním.