Současnost
V současné době, poté, co dostal tkalcovský stav svůj nový kabátek a pár nových koleček od pana Zdeňka Kubáka ze Strmilova, stojí stav v části mé prodejny s oblečením (www.cottonlitomerice.cz ). Zde mám ke tkaní prostor i čas, a také se zde, nebo před obchodem na lavičce odehrává veškerá příprava ke tkaní. Tím mám na mysli uskladnění a hlavně trhání materiálu na proužky a pak motání do klubíček nebo na tkalcovskou jehlu.
V pracovní době, nebo po dohodě kdykoli, ráda tkalcovský stav zákazníkům a dalším zájemcům předvedu, řeknu o historii a původu, ukážu, jak se tká a jaké koberečky jsem už utkala. Též tu mám vystaven jeden koberec původní, tak jak jsem ho od babičky dostala. Návštěvníci tudíž mohou posoudit současnou moji tvorbu a tehdejší zpracování materiálu.
Jako první návštěvníky jsem tu měla žáky ze soukromé základní školy Lingua Universal S.r.o. Mohli si zkusit protáhnout jehlu osnovou a část koberečku utkat. K tomu se jim dostalo poučení o recyklaci materiálu o ruční tvorbě a smyslu doma vyrobených dárků pro radost, o tom, že ne všechny věci jsou vždy za peníze.
V nedávné době se byli s tkaním seznámit malí dobrovolní hasiči z Křešic.
A před prázdninami jsem tu uvítala žáky ze školy Boženy Němcové z Litoměřic.
Zhruba po dvou letech jsem na prvním stavu zpracovala veškerou osnovu, asi 250m, která byla na osnovním vále navinuta. Při zavádění nové osnovy jsme se pokusily navléknout ji tak, aby i osnovní nitě tvořily pruhy. Tyto vzory naleznete na kobercích, jejichž názvy začínají na písmenko C a Č.
Každou další osnovu se vždy snažím zavést originálně, tu poslední jsem navlékala v září 2020 a vypadá takto .
Od listopadu 2015 mám ještě jeden tkalcovský stav, též původem z Oravy. Dle pana Kubáka (jehož zásah a údržba byla opět potřeba), je tento stav ještě starší, než ten můj původní. Pro mě je podstatnou změnou a přínosem to, že je osnovní vál užší, a tak mohu vyrábět i koberce široké 60cm. Těž jsem si nechala navinout silnější osnovní nitě, a tak jsou koberce těžší a hutnější.
Názvy těchto koberců budou pojmenovávány podle svatých, které začínají písmenkem D.
A protože člověk je tvor tvořivý a stále chce objevovat něco nového, posouvat se a zdokonalovat,tak i já jsem se začala ohlížet po nějakém oživení. Abych zachovala myšlenku recyklace tkaním, podařilo se mi objevit užasný odpadní materiál, ze kterého jsem začala vyrábět koberce a předložky, které se hodí i do moderních interiérů. Tyto koberce mají jména, která začínjí na písmeno F.
Co je vlastně tkaní?
Tkaní je technologický postup výroby textilních látek (tkanin), spočívající v opakovaném provazování (křížení) dvou navzájem kolmých soustav nití(vláken).....
Názvosloví
Bidlen – vertikálně pohyblivý dřevěný rám
Cajkář – tkadlec vyrábějící na ručním stavu hrubou látku (cajk)
Člunek – místo, kam vkládáme cívku s natočenou útkovou nití Dostava – počet nití na určitou vzdálenost
Drastič — počesávač (lnu, bavlny)
Faktor – nebo také ležák byl zprostředkovatel mezi továrnou a tkalci, od nichž kupoval doma tkané sukno.
Kanava – plátnová stejnoměrná vazba pro výšivky
Knap — soukenický tovaryš
Krampléř – česač vlny
Mezuláník – tkadlec zanášející bavlněný nebo konopný útek do lněné osnovy (taková látka se nazývala barchet nebo mezulán,
Osnova – podélná soustava nití rovnoběžná s okrajem tkaniny (také osnovní nitě)
Osnovní válec (osnovní vratidlo) – navinujeme na něj osnovní nitě, vpravo i vlevo je opatřený kotouči – nejlépe pohyblivými, které zabraňují sklouzávání nití
Podnožka – dřevěná jednoramenná páka umístěná pod listy
Prošlup – trojúhelníková mezera, která vzniká při tkaní zdviháním podélné osnovní nitě
Přástevník — účastník přástek (společné předení lnu)
Předivo – materiál ke zhotovení příze
Příze – stáčená nit určená ke tkaní
Rozpínka – zařízení zabraňující stahování okrajů tkaniny
Skaná nit – nit zhotovená zkroucením dvou i více nití
Střída vazby – provázání určitého počtu osnovních a útkových nití opakujících se ve tkanině
Tkací jehla (vidlice) – namotává se na ni útková nit
Úhel zákrutu – úhel, který svírá rovina kolmá na směr niti se směrem vláken
Útek – příčná soustava nití probíhající od jednoho okraje k druhému kraji tkaniny
Útková vazba - vazba, v níž převládají útkové vazní body
Vazba – vzájemné provázání soustavy osnovních a útkových nití
Vazní body – body, ve kterých dochází ke křížení nití soustav útkové a osnovní
Vochlíř – ten, kdo valchoval, neboli vyčesával přízi na železném ježku
Zákrut – směr kroucení příze při předeníProč Cajkářka?
Dlouho jsem neměla název pro své stránky, točila jsem se na názvech jako například textor, což je tkadlena latinsky, nebo manu-textile, což zase latinsky znamená ručně utkáno, nebo appareo, to je v překladu tkalcovský stav, ale pořád to nebylo ono. Tak jsem nakoukla do tkalcovského názvosloví, první slovo bylo bidlen, no tak to taky ne, a pak to přišlo!! Cajkář - tkadlec, vyrábějící na ručním stavu hrubě utkanou látku, takzvaný CAJK. A k CAJKÁŘCE už byl jen krůček, honem se zaregistrovat, aby tak skvělý nápad neměl ještě někdo jiný.
Proč Nedotkaný příběh?
Kdykoliv vezmu do ruky materiál, ze kterého se chystám tkát, přemýšlím, odkud asi pochází, komu a k čemu sloužil, kdo a jak ho asi používal, jaký ten člověk byl, jak se k té věci choval, jak příjemný materiál je na omak, jak voní....
Pak při vlastním tkaní, nebo už při zpracovávání a přípravě toho kousku látky, vdechuji budoucímu koberečku svůj příběh, myslím na toho, komu je určený. Přeji si, aby se mu líbil, udělal radost a hodil se tam, kam je určen.
A další příběhy si už můžete dotkat sami. Třeba tím, jakým způsobem se stává součástí vašeho domova, kde má své místo a nebo tím, že na něj ukládáte třeba své oblíbené boty, nebo na něm lehává váš zvířecí milaček, nebo vás jen prostě nestudí bosé nohy na dlažbě v koupelně.... A tak jsme potom všichni součástí, nebo takovou osnovou koberečkového příběhu, a zatkáváme do něho své jednotlivé nitky, koloběh života věčně nedotkaný.....